Osnovna škola fra Kaje Adžića Pleternica

Pleternički četvrtaši pokrenuli su solidarnost!

Autor: Marijana Škvorc, 26. 5. 2021.

Osnovna škola fra Kaje Adžića Pleternica uključena je u projekt p.s. Pokreni solidarnost! koji je dio međunarodnog projekta te su do sada učenici sudjelovali u slanju razglednica i poruka solidarnosti svojim sugrađanima uz podršku pedagodinje Mirele Peroutka, psihologinje Marije Hruška i knjižničarke Ivane Strapač.

Ove školske godine, škola se uključila i u dio projekta koji se odnosi na akcije solidarnosti u lokalnim zajednicama i to s učenicima 4. razreda u PŠ Brodski Drenovac, PŠ Buk, PŠ Gradac i PŠ Kuzmica te matične škole. Na zanimljiv način  obradili su lektiru Družba Pere Kvržice sa školskom knjižničarkom Renatom Matičević te su na satu promišljali o Perinoj družbi koja je željela obnoviti stari mlin. Učenici su dobili zadatak da osmisle što bi oni mogli napraviti u svojoj okolini kako bi je učinili ljepšom i ugodnijom za sve. Družba Pere Kvržice je lektirno djelo iz kojeg možemo naučiti što je to solidarnost i primijeniti ju i na današnje vrijeme, a akcije solidarnosti u zajednici koje su učenici osmislili divan su način za osvješćivanje i učenje da su i oni sami aktivan i vrijedan dio svoje zajednice.

Nakon iznošenja različitih ideja učenici su odabrali onu koju žele provesti, a njihove ideje škola je prijavila Centru za mirovne studije koji je i koordinator projekta p.s.Pokreni solidarnost. Nakon dogovora s njima i učiteljicama krenulo se u realizaciju učeničkih ideja, a u pleterničkoj školi aktivnosti su koordinirale pedagoginja Mirela Peroutka i knjižničarka Renata Matičević.

Učenici četvrtih razreda svojim akcijama doprinijeli su ugodnijoj i ljepšoj okolini u kojoj svakodnevno borave. Uz druženje, malu okrijepu i zajednički rad učenici su s veseljem u svojim zajednicama dali svoj doprinos.

Učenici PŠ Buk i njihova učiteljica Marina Anić čistili su od smeća dio šume Podrumište u dogovoru s Hrvatskim šumama, koje se nalazi izvan naselja i gdje se na vrlo malom području nalazi vrlo mnogo razbacanog smeća koje prolaznici bace s ceste što je naše učenike jako ražalostilo te su uz čišćenje pripremili i video poruke. U Brodskom Drenovcu učenici s učiteljicom Marinom Donković osvježili su vedrim bojama sprave na igralištu pokraj škole te posadili cvijeće kako bi njima i njihovim prijateljima, ali i onima koji će doći u školu nakon što četvrtaši krenu prema Pleternici, bilo lijepo i ugodno. U svoju akciju uključili su i učenike ostalih razreda. U Gradcu od prije nekoliko dana na mjestima poput igrališta, groblja i ispred trgovine mogu se pronaći eko-poruke na šperploči što je rezultat akcije učenika 4. razreda. Četvrtaši su sa svojom učiteljicom Mirjanom Hrust zajednicu odlučili potaknuti na odgovornije ponašanje prema prirodi svojim porukama. Učenici 4. a razreda matične škole sa svojom učiteljicom Ankom Kukuruzović odlučili su urediti betonske cvjetnjake i posaditi cvijeće oko ulaza u malu školu kako bi uredili dio gdje provode vrijeme u druženju i igri. Kuzmičani su se u svojoj akciji solidarnosti okrenuli ljudima. Učenici 4. razreda i njihova učiteljica Marica Brekalo napisali su pisma i izradili ukrasne zdjelice koje su napunili bombonima, a namijenili su to osobama koje su smještene u Domu za starije i nemoćne te u ovo novonastalo vrijeme nemaju mogućnosti družiti se. Kako bi ih razveselili u svojim pismima izrazili su i želju za daljnjim dopisivanjem.

Ove školske godine u projektu p.s. Pokreni solidarnost sa svojim akcijama naši učenici bili su jedna od šest škola u Republici Hrvatskoj te dio zajednice učenika koji su u šest europskih zemalja u svojim zajednicama pokrenuli solidarnost.

p.s.Pokreni solidarnost! u Hrvatskoj se provodi treći put, a dio je međunarodnog  #erasmusplus projekta BEST: Build European Solidarity Today, a kako se osim u Hrvatskoj provodi i u Francuskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji te Poljskoj, ove će godine uključiti više od 20 000  učenika i učenica. Više o projektu može se saznati na stranici fraternity-card.eu te na Instagram profilu fraternity.card. Projekt u Hrvatskoj koordinira Centar za mirovne studije (www.cms.hr).

Mirela Peroutka, Renata Matičević

Izvor: Renata Matičević

Sat   Odmor
PRIJE PODNE
1. 8,00 - 08,40 10
2.  8,50- 9,30 10
3. 9,40-10,20 10
4. 10,30-11,10 10
5. 11,20-12,00 10
6. 12,10-12,50 10
POSLIJE PODNE
1. 14,00-14,40 10
2. 14,50-15,30 10
3. 15,40-16,20 10
4. 16,30-17,10 10
5. 17,20-18,00 10
6. 18,10-18,50 10

« Lipanj 2021 »

Ispis statistike od 18. 11. 2009.

CMS za škole logo
Osnovna škola fra Kaje Adžića Pleternica / Školska bb, HR-34310 Pleternica / os-frakajeadzica-pleternica.skole.hr / ured@os-frakajeadzica-pleternica.skole.hr