O JEZIKU

Stavi omču na jezik, dok je nije on tebi stavio. (Latinska poslovica)

Priroda nam je svima dala jedan jezik i dva uha, da bi nas opomenula da manje govorimo, a više da slušamo. (Latinska poslovica)

Jezik je bez nogu, ali juri na tisuće milja. (Korejska poslovica)

S jezika kapaju i med i otrov. (Kirgizijska poslovica)

Brži je jedan jezik nego dvije noge. (Kineska poslovica)

Što silazi s jezika, treba da bude čistije od zuba. (Etiopijska poslovica)

U koga je jezik brz, u toga je um spor. (Etiopijska poslovica)

Uči svoje dijete da drži jezik za zubima, a da govori – brzo će naučiti ono i samo. (Engleska poslovica)

Glava se poznaje po jeziku. (Njemačka poslovica)

Pametan skriva svoje vrline u srcu, budala ih drži na jeziku. (Mongolska poslovica)

O toleranciji

"Prihvaćanje konvencionalnog stajališta oslobađa nas od bolnog truda razmišljanja." John Kenneth Galbraith

"U Njemačkoj su najprije odvodili komuniste, a ja se nisam oglasio jer nisam bio komunist. Zatim su došli po Židove, a ja se nisam usprotivio jer nisam bio Židov. Sljedeći su na red došli sindikalisti, pa katolici, a ja sam šutio jer sam protestant.Zatim su došli po mene- tada već nije bilo nikog tko be se mogao usprotiviti." Martin Niemoller

„Naučio sam vrijednost tišine od brbljivaca, toleranciju od netolerantnih, ljubaznost od neljubaznih, a ipak sam nezahvalan svim tim učiteljima.“
Halil Džubran

O čitanju

Treba puno čitati, a ne imati puno knjiga.  (Plinije)

Ima gorih stvari od spaljivanja knjiga. Jedna od njih je nečitanje. (Josif Brodski)

Za mnoge bi ljude bilo najbolje da nikad nisu naučili čitati i pisati, pogotovo pisati. (David Herbert Lawrence)

• Onome tko čita knjige kao što sluša prijatelja, knjige će mu se otvoriti i postat će njegove. Što pročita, ostat će njegovo, razveseljavat će ga i tješiti, kao što to samo prijatelji znaju. (Hermann Hesse)

• U svakoj stvari je bolje manje, ali dobro, nego puno, a loše. Tako je i s knjigama. (Lav Nikolajevič Tolstoj)

Knjige su ogledala: u njima vidiš samo ono što već postoji u tebi.(Carlos Ruis Zafon)

O hrani

" Novčić će vas odvesti do podzemne željeznice, ali češnjak će vam osigurati slobodno sjedalo."
Stara njujorška izreka

Kad si najbolji u jelu i piću, ne možeš biti najbolji više ni u čemu drugome."
Henry IV francuski

"Brige se lakše ispiru juhom."
Židovska izreka

"Čini se da je glavni postulat nutricionista: ako ima dobar okus, loše je za zdravlje."
Issac Asimov

"Novo britansko istraživanje pokazalo je kako 9 od 10 ispitanika voli čokoladu. Deseti laže."
Robert Paul

"Moderno kulinarstvo, prevedeno u grubo, glasi: Ne mogu vjerovati da sam platio gotovo 600 kn i još uvijek sam gladan!!"
Mike Kalin

"Jedini način da očuvate zdravlje je da jedete što ne želite, pijete što ne volite i činite stvari koje radije ne biste."
Mark Twain

"Nitko na svijetu nije hrabriji od čovjeka koji se zaustavi na jednom zrnu kikirikija."
Channing Pollock

"Omiljena životinja mi je - odrezak!"
Fran Lebowitz

"Nikad nisam upoznala čokoladu koja mi se nije svidjela."
Deanna Troi

"Kažu da je crveno meso štetno, ali moram priznati da nikad nisam vidio tigra koji izgleda bolesno."
Chi Chi Rodriguez

"Sve što jedem, neki liječnik je proglasio smrtonosnim otrovom, a sve što ne jedem je proglašeno neophodnim za život. Ali ja eto živim i dalje."
George Bernard Shaw

"Ja sam u formi. Okruglo je forma."
Nepoznati autor

"Nisam se borio da dođem na vrh hranidbenog lanca kako bih postao vegetarijanac!"
Anoniman autor

"Možete reći da ste snažni ukoliko ste u stanju razlomiti čokoladu u komade vlastitim rukama, a nakon toga pojesti samo jedan komadić."
Judith Viorst