« Svibanj 2024 »

PROJEKT ANDRIJA ŠTAMPAR
Autor: Marijana Škvorc, 26. 3. 2014.

Mnogi ne znaju da je veliki znanstvenik i osnivač Škole narodnog zdravlja i Svjetske zdravstvene organizacije, čije je središte u UN u New Yorku, ANDRIJA ŠTAMPAR rođen u Brodskom Drenovcu.

Njegov otac Alojzio bio je učitelj u Brodskom Drenovcu. Za svog rada u Brodskom Drenovcu rodio mu se sin Andrija i sagradio je današnju PŠ Brodski Drenovac. Istu školu u kojoj se i danas čuje dječja galama pohađao je i mali Andrija do svojeg četvrtog razreda.

Ponukani tim povijesnim činjenicama učenici i učiteljice PŠ Brodski Drenovac odlučili su se kroz zajednički projekt više upoznati s likom i djelom Andrije Štampara. Tako su se prvačići upoznali s važnosti osobne čistoće koja je bila temelj Andrijinog naučavanja o narodnom zdravlju. Pronašli su predmete i fotografije pomagala u čistoći i to uobličili u malu izložbu s plakatom. Drugi i treći razred upoznali su se pomnije s likom i djelom Andrije Štampara kao liječnika koji je postavio temelje socijalnog zdravstva što znači da se trudio i zalagao ustrojiti zdravstvenu zaštitu dostupnu svima. Opisivali su njegov lik na osnovu pročitanih činjenica i fotografije portreta koja se i danas nalazi u školi. Četvrti razred je pak kroz razgovore i debate razmišljao o poznatim principima i rečenicama Andrije Štampara. Zatim su pratili njegov životni put od Brodskog Drenovca, preko Vinkovaca, Beča, Beograda, Zagreba, Kine, SAD –a i povratka u Zagreb gdje je i umro.

Učenici su uživali u projektu upoznavajući svojeg tako slavnog sumještanina. Nadaju se da će na taj način potaknuti i ostale da više cijene rad i djelo Andrije Štampara.

Učenici i učiteljice PŠ Brodski Drenovac

PROJEKT ANDRIJA ŠTAMPAR
Autor: Marijana Škvorc, 26. 3. 2014.

Učenici i učiteljice PŠ Brodski Drenovac